SYK luopuu viestipalvelu X:n käytöstä

Suomen Yliopistokiinteistöt Oy (SYK) lopettaa viestipalvelu X:n käytön kokonaan. Päätöksen taustalla on kanavan muuttunut luonne sekä tavoittavuuden heikkeneminen.

”Päätimme luopua X:n käytöstä. Haluamme panostaa jatkossa viestintään kanavissa, jotka tukevat parhaiten yhtiön strategiaa ja tavoitteita. Omassa eettisessä ohjeistossamme olemme päättäneet rakentaa yhdessä parempaa yhteiskuntaa. X ei näitä tarkoitusperiä ja tavoitteita enää täytä”, kertoo SYKin toimitusjohtaja Sanna Sianoja.

Yhtiön X-tilillä on jaettu valikoiden osa nettisivuilla julkaistuista uutisista ja blogeista sekä tietoa ajankohtaisista asioista. SYKin löytää edelleen mm. Facebookista ja Instagramista sekä yhtiön pääsomekanavalta LinkedInistä.


Muut ajankohtaiset

Muut ajankohtaiset

Feeniks-kirjaston peruskorjaushanketta suunnitellaan rakennusvaihetta varten Turun yliopiston kampuksella

Koulupiha muutettiin ulkoluokaksi Lapin yliopiston harjoittelukoululla

Mikko Rantanen aloitti SYKin uutena teknisenä managerina Turussa

Tampereen yliopiston uusi tutkimusrakennus Noodi valmistui Hervannan kampukselle

© 2026 Suomen Yliopistokiinteistöt Oy